Народный депутат Украины (фракция «Батькивщина») Александр Бригинец рассказал о том, что происходило на закрытом заседании парламента, которое проходило вместе с руководителями силовых ведомств Украины, и было посвящено событиям на востоке Украины.
Читайте: Депутаты озабочены выборами в Киеве на фоне развала Украины?
— Какое впечатление оставило сегодняшнее заседание?
— Склалося враження, що все, що говорять керівники Генеральної прокуратури, СБУ, МВД і армія, на словах звучить дуже гарно. Якби все, що вони говорили, так і реалізовувалося, то було б чудово. Багато чому ми сумнівалися, нам дали пояснення, багато інформації, якої ми боялися, не підтвердилося. Але одна справа говорити, і зовсім інша — як усе виглядає насправді.
Є відчуття, що люди, які працюють в силових відомствах, розуміють ситуацію і у них є план, але чи спроможні вони реалізувати цей план, я сказати не можу.
— Есть ли теперь полноценная картина происходящего в Донбассе?
— Так, як це бачу я, мої колеги і співробітники силових органів, це виглядає таким чином: кількість людей, які реально задіяні в протестах, дуже маленька. Тому повноцінна операція проти них не може проводитися. Їх там не дуже багато. Грубо кажучи, сотня — бойовиків, найманців, а також біля тисячі місцевих людей, які щиро підтримують цю ідею. У зв’язку з цим уряд робить усе можливе, щоб усе минулося мінімальними масштабами і втратами.
Читайте: К Цареву пришел фашизм
Я прибічник того, що потрібно проводити спецоперацію, оголосити про те, що є дозвіл на проведення спецоперації і відразу її проводити, а не розповідати про ультиматуми та про все інше. Але, як я розумію, у силовиків є свій резон. Їх аргументи виглядають переконливо, хоча я їх і не завжди розумію.
— Подробнее можете рассказать?
— На жаль, ні. Є моменти, обговорення яких, за домовленістю, не можна виносити за межі сесійної зали.
— Руководители силовых ведомств объяснили, почему активные действия не проводились раньше?
— Вважається, що коли є невелика кількість учасників протестів, то можна обійтися без застосування сили. І робилося все можливе для того, щоб не застосовувати силу.
— Есть ли риск, что такие протестные волны могут переброситься на другие регионы?
— Протестних хвиль в Донбасі немає. Ознак масових протестів і участі в них людей — немає. Є невеликі підрозділи російського спецназу. Їхні команди збирають людей за гроші. Є певна кількість людей, що є справжніми протестувальниками, але вона дуже незначна. Тому назвати це потужними протестами не можна.
Читайте: Власть опозорилась с захватом бронетехники в Краматорске
— Хорошо, действия этих, как вы говорите, подразделений российского спецназа, могут переброситься на другие регионы?
— Диверсійні групи можуть діяти в тому режимі, в якому є сьогодні, лише коли існують такі фактори: 1) місцеві проплачені команди, які підтримують диверсійні групи, 2) маргінальна частина людей, яка підтримує ці групи і може стати живим щитом. Як я розумію, в більшості регіонів, що знаходяться поруч, такого немає. Кількість людей, які будуть цьому протистояти, значно більша. А ось у тих регіонах, які були психологічно подавлені попередньою владою, у них немає вміння протестувати. Тобто, вони жили в рабстві під силою Януковича. І тепер, коли приходить інша сила, вони так само не здатні на потужні протести.
У людей така частина психології, що у них немає спроможності до протестів. Коли приходить якась влада, вони відразу опускають голову. Це називається «совок». Найбільший рівень совкізму є в Криму, а на другому і третьому місцях — це Донецьк і Луганськ.
— Кроме событий в Донбассе, какие еще рассматривались события?
— Основна тема була пов’язана з терористичними діями. Звичайно, говорили і загалом про країну, але ситуація на сході країни була основною.
Читайте: Парламент решился на действия
— О завтрашней встрече в Женеве упоминалось?
— Це тема іншої розмови.
— События с Олегом Царевым упоминались?
— Говорилося про те, що люди, які працюють проти держави, на сепаратизм — ці люди повинні бути позбавлені депутатської недоторканості. У нас є широка законодавча база, яка дає можливість ув’язнити певних осіб з парламенту. Багато парламентарів говорило про те, що таких депутатів потрібно ув’язнювати. Я теж розділяю таку позицію. Наприклад, Царьов вартий того, щоб його побити, але правильно було б його не бити, а відкрити проти нього справу і посадити.
— На неофициальном уровне звучит информация о том, что в парламенте назревает договоренность о том, чтобы отправить в отставку спикера парламента Александра Турчинова…
— Якщо така домовленість існує, то вона мене обходить якимсь боком, бо я про неї взагалі нічого не чув.