The Kiev Times - ежемесячная аналитическая газета и новостной сайт

Процветание бизнеса Курченко

22 августа 2014, 9:36
7
Версия для печати Отправить
Сергей Курченко

Бізнес Сергія Курченка, попри санкції ЄС, процвітає у Німеччині. Розслідування кримінальної справи про відмивання грошей затягується, жодних активів одіозного бізнесмена у ФРН не заморожено.

В Україні Сергія Курченка, наближеного до клану екс-президента Януковича, підозрюють у махінаціях з продажем зрідженого газу, які завдали державі збитків на понад три мільярди гривень. У коментарі DW Генеральна прокуратура України назвала групу компаній «СЄПЕК» (відома також за російськомовною абревіатурою ВЕТЭК — прим. Ред.), яку контролював Курченко, злочинною організацією, яка діяла під прикриттям низки фіктивних фірм.

Сам «младоолігарх», як його називає українська преса, нині переховується від слідства у Росії. Рахунки та активи Курченка у країнах ЄС мали бути заморожені ще у березні, адже він після повалення режиму Януковича потрапив у санкційний список Євросоюзу. Проти цих санкцій Курченко нині позивається у Суді ЄС. Утім, як з’ясувалося, санкції не заважають його бізнесу у Німеччині.

Читайте: Судьба Порошенко предрешена?

«У нас все гаразд»

Зокрема, продовжує працювати куплена торік групою «СЄПЕК» мережа газових автозаправок Sparschweingas. Відкриваються нові заправки, фірма навіть запустила оновлений сайт. «У нас все гаразд», — повідомив у телефонній розмові з DW представник фірми. Розслідування кримінальної справи за підозрою у відмиванні коштів німецькою прокуратурою, вочевидь, ніяк не відбивається на діяльності компанії, яку Сергій Кученко придбав у той самий час, коли, за інформацією українських правоохоронців, під крилом клану Януковича процвітав його сумнівний бізнес в Україні.

Як повідомили DW у прокуратурі міста Гера, слідством досі не встановлено зв’язку між Курченком та компанією Sparschweingas. «Скеровуються запити про надання правової допомоги до Швейцарії та Австрії. Готується запит до правоохоронних органів України», — йдеться у відповіді прокуратури. За інформацією міністерства економіки Німеччини, активів оточення Януковича на території Німеччини досі ідентифіковано не було. За звичною для себе схемою, «младоолігарх» оформив свої активи у Німеччині на підставних осіб та «компанії-прокладки», які перебувають в управлінні одного міжнародного трасту.

Читайте: Скомпрометированная идея парада

Кінці у воду

Схоже, у розв’язанні офшорних «схем» Сергія Курченка не дуже просунулася і Генеральна прокуратура України. «Нещодавно люди з прокуратури неформально питали мене, чи немає у мене доказів того, що німецька мережа автозаправок належить Курченку», — розповів DW координатор роботи «Канцелярської сотні» Денис Бігус. Журналіст разом з командою волонтерів вже декілька місяців відновлює і аналізує порізані документи з офісів групи компаній «СЄПЕК», які намагалися знищити після втечі молодого бізнесмена. Попри те, що торік у «СЄПЕК» в офіційній відповіді на запит DW визнали купівлю мережі Sparschweingas, німецькі і українські слідчі досі не можуть звести «кінці з кінцями».

Не змогла цього поки зробити і команда Дениса Бігуса. «По цих заправках поки нічого немає. Є на даний момент інформація про кілька офшорних компаній, через які вони «ганяли» гроші. Можливо, вони виведуть нас на Німеччину», — сподівається активіст. Утім, шанси на це не вельми високі, зізнається Бігус. Адже, за його словами, всі сліди зазвичай губляться у «чорних офшорних дірах», таких як Сейшельські, Кайманові або Британські Віргінські острови.

Читайте: АТО уничтожило убийственную силу боевиков

Юридично оформити «схему» — не проблема

Розв’язати «схеми» відмивання коштів дуже важко через недосконале законодавство — не лише у Німеччині, але будь-де у країнах ЄС, зазначив у розмові з DW аналітик антикорупційної організації експерт Transparency International Каспар фон Гауеншильд. «Існуючі витяги з торгівельних реєстрів, які мають розкривати інформацію про власників, часто містять лише дані підставних осіб і фірм, подекуди дані застарілі. Навіть банки, які здійснюють транзакції, не мають інформації про клієнта, якщо він сховався за міноритарною часткою в компанії. Отже, достатньої прозорості немає», — критикує фон Гауеншильд. Разом з Transparency International експерт вже багато років домагається запровадження у Німеччині та інших країнах ЄС єдиного реєстру власників фірм, який спростив би роботу слідчих і контролюючих органів.

Денис Бігус переконаний, що лише законодавчими змінами проблему відмивання коштів в Україні не побороти. «В Україні є можливість за триста доларів винайняти десятеро людей, які дадуть свої паспорти, щоб на них оформили якусь юридичну особу», — нагадує журналіст. Він каже, що юридично оформити якісь нові «схеми» умовні «курченки» можуть у будь-який момент. Питання лише в тому, чи матимуть вони «політичний дах» і тотальне потурання в правоохоронних органах, як це було в Сергія Курченка за президентства Віктора Януковича.

22 августа 2014, 9:36
7
Версия для печати Отправить
«   »
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс

Новости

23:4622:4721:3620:4118:5616:2314:2913:0112:2312:1410:469:599:268:4323:4621:4620:4116:3216:2314:2913:3312:4712:0311:4310:46
Все новости »

Другие рубрики